D-DAY
ORDER OF BATTLE
  21st Army Group
     
    1st US Army
      V US Corps
        1st Infantry Division
        2nd Infantry Division
        29th Infantry Division
        Provisional Ranger Group
          2nd Ranger Battalion
          5th Ranger Battalion
        3rd Armored Tank Group
          741st Tank Battalion
          743rd Tank Battalion
          745th Tank Battalion
          747th Tank Battalion
        Special Engineer Task Force
          146th Engineer Cbt. Bn.
          299th Engineer Cbt. Bn.
          N.C.D.U.
        Provisional Engineer Brig.
          5th Engineer Sp. Brigade
            6th Naval Beach Battalion
            37th Engineer Cbt. Bn.
            336th Engineer Cbt. Bn.
            348th Engineer Cbt. Bn.
            61st Medical Battalion
            210th MP Company
            294th J.A.S.C.O.
          6th Engineer Sp. Brigade
            7th Naval Beach Battalion
            147th Engineer Cbt. Bn.
            149th Engineer Cbt. Bn.
            203rd Engineer Cbt. Bn.
            60th Medical Battalion
            214th MP Company
            293rd J.A.S.C.O.
        56th Signal Battalion
        58th Field Arty Battalion
        62nd Field Arty Battalion
        81st Chemical Battalion
      VII US Corps
        4th Infantry Division
        90th Infantry Division
        82nd Airborne Division
          Air Movement Table
          Pathfinders
        101st Airborne Division
          Air Movement Table
          Pathfinders
        6th Armored Group
          70th Tank Battalion
          746th Tank Battalion
        4th Cavalry Group
          4th Cavalry Sq.
          24th Cavalry Sq.
        1st Engineer Sp. Brig.
          2nd Naval Beach Battalion
          531st Engineer Shore Rgt
          261th Medical Battalion
          449th MP Company
          286th J.A.S.C.O.
        87th Chemical Battalion
     
    2nd British Army
      I British Corps
        3rd British Division
        3rd Canadian Division
        51st (Highland) Division
        6th Airborne Division
          Air Movement Table
          Pathfinders
          Operation Pegasus Bridge
          Operation Horsa Bridge
          Operation Tonga
      XXX British Corps
        7th Armoured Division
        49th (West Riding) Division
        50th British Division
      1st Special Service Brigade
        Commando Kieffer
      4th Special Service Brigade
 
  Naval Command
    Western Task Force
      Assault Force "O"
      Assault Force "U"
      Follow Up Force "B"
      Service Force
      Mulberry Harbour
    Eastern Task Force
      Assault Force "G"
      Assault Force "J"
      Assault Force "S"
      Follow Up Force "L"
 
  Air Command
    9th US Air Force
      IX Tactical Air Command
      XIX Tactical Air Command
      IX Troop Carrier Command
      IX Bombardment Command
      IX Engineer Command
    2nd Tactical Air Force
    Transport Command
      Airborne & Transport Force
        RAF 38 Group
        RAF 46 Group
      RAF 44 Group
    Air Defence of Great Britain
    Bomber Command
      RAF Bomber Command
        No. 1 Group
      US Strategic Air Force
        8th US Air Force
          1st Bombardment Division
          2nd Bombardment Divisio
          3rd Bombardment Division
          VIII Fighter Command
        15th US Air Force
 
  Special Air Service Brigade
    1 Special Air Service
      Operation Bulbasket
      Operation Houndsworth
      Operation Titanic
    2 Special Air Service
    3 Special Air Service
    4 Special Air Service
      Operation Dingson
      Operation Samwest
      Operation Cooney Parties
    5 Special Air Service
  Home Contact us

D-Day Airfields

8th US Air Force

9th US Air Force

Royal Air Force

Airfield Unit
Aldermaston (Station 467) 9th Air Force IX TCC 53rd TCW 434th TCG
Andover (Station 406) 9th Air Force IX TAC 71st FW 370th FG
Appledram 2nd Tactical AF 84 Group 134 Wing
Ashford (Station 417) 9th Air Force XIX TAC 303rd FW 406th FG
Attlebridge (Station 120) 8th Air Force 2nd BD 96th BW 466th BG
Bagnor 2nd Tactical AF 84 Group 132 Wing
Barkston Heath (Station 483) 9th Air Force IX TCC 52nd TCW 61st TCG
Bassingbourn (Station 121) 8th Air Force 1st BD 1st BW 91st BG
Beaulieu (Station 408) 9th Air Force IX TAC 84th FW 365th FG
Bisterne (Station 415) 9th Air Force IX TAC 70th FW 371st FG
Blakehill Farm Transport Com. 46 Group 233 Squadron
Bodney (Station 141) 8th Air Force VIII FC 67th FG 352nd FG
Boreham (Station 161) 9th Air Force IX BC 98th BW 394th BG
Bottisham (Station 374) 8th Air Force VIII FC 67th FG 361st FG
Boxted (Station 150) 8th Air Force VIII FC 65th FW 56th FG
Brize Norton Transport Com. 38 Group 296Squadron & 297 Squadron
Broadwell Transport Com. 46 Group 512Squadron & 575 Squadron
Bungay (Station 125) 8th Air Force 2nd BD 20th BW 446th BG
Bury St. Edmunds (Station 468) 8th Air Force 3rd BD 4th BW 94th BG
Chailey 2nd Tactical AF 84 Group 131 Wing
Chalgrobe (Station 465) 9th Air Force XIX TAC 10th PRG
Chelveston (Station 105) 8th Air Force 1st BD 40th BW 305th BG
Chilbolton (Station 404) 9th Air Force IX TAC 71st FW 368th FG
Chipping Ongar (Station 162) 9th Air Force IX BC 98th BW 387th BG
Christchurch (Station 416) 9th Air Force IX TAC 84th FW 405th FG
Coolham 2nd Tactical AF 84 Group 133 Wing
Cottesmore (Station 489) 9th Air Force IX TCC 52nd TCW 316th TCG
Deanland 2nd Tactical AF 85 Group 149 Wing
Debach (Station 152) 8th Air Force 3rd BD 93rd BW 493rd BG
Debden (Station156) 8th Air Force VIII FC 65th FW 4th FG
Deenethorpe (Station 128) 8th Air Force 1st BD 94th BW 401st BG
Deopham Green (Station 142) 8th Air Force 3rd BD 45th BW 452nd BG
Down Ampney Transport Com. 46 Group 48Squadron & 271 Squadron
Dunsfol 2nd Tactical AF 2 Group 139 Wing
Duxford (Station 357) 8th Air Force VIII FC 66th FG 78th FG
Earls Colne (Station 358) 9th Air Force IX BC 98th BW 323rd BG
East Wretham (Station 133) 8th Air Force VIII FC 67th FG 359th FG
Exeter (Station 463) 9th Air Force IX TCC 50th TCW 440th TCG
Eye (Station 134) 8th Air Force 3rd BD 93rd BW 490th BG
Fairford Transport Com. 38 Group 190Squadron & 620 Squadron
Folkingham (Station 484) 9th Air Force IX TCC 52nd TCW 313th TCG
Ford 2nd Tactical AF 83 Group - 125 Wing & 83 Group - 144 Wing
Fowlmere (Station 378) 8th Air Force VIII FC 66th FG 339th FG
Framlingham (Station 153) 8th Air Force 3rd BD 13th BW 390th BG
Fulbeck (Station 488) 9th Air Force IX TCC 50th TCW 442nd TCG
Funtington 2nd Tactical AF 83 Group 122 Wing
Gatwick 2nd Tactical AF 84 Group 35 Rec. Wing
Glatton (Station 130) 8th Air Force 1st BD 94th BW 457th BG
Gosfield (Station 154) 9th Air Force IX BC 97th BW 410th BG
Grafton Underwood (Station 106) 8th Air Force 1st BD 41st BW 384th BG
Gravesend 2nd Tactical AF 2 Group 140 Wing
Great Ashfield (Station 155) 8th Air Force 3rd BD 4th BW 385th BG
Great Dunmow (Station 164) 9th Air Force IX BC 99th BW 386th BG
Great Saling (Station 485) 9th Air Force IX BC 99th BW 322nd BG
Greenham Common (Station 486) 9th Air Force IX TCC 53rd TCW 438th TCG
Halesworth (Station 365) 8th Air Force 2nd BD 95th BW 489th BG
Hardwick (Station 104) 8th Air Force 2nd BD 20th BW 93rd BG
Harford Bridge 2nd Tactical AF 2 Group - 137 Wing & 85 Group - 141 Wing
Harwell Transport Com. 38 Group 295Squadron & 570 Squadron
Headcorn (Station 412) 9th Air Force XIX TAC 100th FG 362nd FG
Hethel (Station 114) 8th Air Force 2nd BD 2nd BW 389th BG
High Haldon (Station 411) 9th Air Force XIX TAC 100th FW 358th FG
Holmsley South 2nd Tactical AF 83 Group 121 Wing
Honington (Station 375) 8th Air Force VIII FC 67th FG 364th FG
Horham (Station 119) 8th Air Force 3rd BD 13th BW 95th BG
Horne 2nd Tactical AF 85 Group 142 Wing
Horsham St. Faith (Station 123) 8th Air Force 2nd BD 96th BW 458th BG
Hurn 2nd Tactical AF 83 Group - 124 Wing & 83 Group - 143 Wing
Ibsley (Station 347) 9th Air Force IX TAC 70th FW 48th FG
Keevil Transport Com. 38 Group 196 Squadron & 299 Squadron
Kimbolton (Station 117) 8th Air Force 1st BD 41st BW 379th BG
Kingsnorth (Station 418) 9th Air Force XIX TAC 303rd FW 36th FG
Kings Cliffe (Station 367) 8th Air Force VIII FC 67th FG 20th FG
Knettishall (Station 136) 8th Air Force 3rd BD 45th BW 388th BG
Lasham 2nd Tactical AF 2 Group 138 Wing
Lashenden (Station 410) 9th Air Force XIX TAC 100th FW 354th FG
Lavenham (Station 137) 8th Air Force 3rd BD 92nd BW 486th BG
Leiston (Station 373) 8th Air Force VIII FC 66th FG 357th FG
Little Walden (Station 165) 9th Air Force IX BC 97th BW 409th BG
Lymington (Station 551) 9th Air Force IX TAC 84th FW 50th FG
Martlesham Heath (Station 369) 8th Air Force VIII FC 65th FW 356th FG
Matching (Station 166) 9th Air Force IX BC 99th BW 391st BG
Metfield (Station 366) 8th Air Force 2nd BD 95th BW 491st BG
Membury (Station 466) 9th Air Force IX TCC 53rd TCW 436th TCG
Mendlesham (Station 156) 8th Air Force 3rd BD 93rd BW 34th BG
Merryfield (Station 464) 9th Air Force IX TCC 50th TCW 441st TCG
Merston 2nd Tactical AF 84 Group 145 Wing
Middle Wallop (Station 449) 9th Air Force IX TAC 67th TRG
Molesworth (Station 107) 8th Air Force 1st BD 41st BW 303rd BG
Needs Oar Point 2nd Tactical AF 84 Group 146 Wing
Newchurch 2nd Tactical AF 84 Group 150 Wing
North Pickenham (Station 143) 8th Air Force 2nd BD 14th BW 492nd BG
North Witham (Station 479) 9th Air Force IX TCC 1st P/F
Nuthampstead (Station 131) 8th Air Force 1st BD 1st BW 398th BG
Odiham 2nd Tactical AF 83 Group 39 Rec. Wing
Old Buckenham (Station 144) 8th Air Force 2nd BD 2nd BW 453rd BG
Podington (Station 109) 8th Air Force 1st BD 40th BW 92nd BG
Polebrook (Station 110) 8th Air Force 1st BD 94th BW 351st BG
Rackhealth (Station 145) 8th Air Force 2nd BD 96th BW 467th BG
Ramsbury (Station 469) 9th Air Force IX TCC 53rd TCW 437th TCG
Rattlesden (Station 126) 8th Air Force 3rd BD 4th BW 447th BG
Raydon (Station 157) 8th Air Force VIII FC 66th FG 353rd FG
Ridgewell (Station 167) 8th Air Force 1st BD 1st BW 381st BG
Rivenhall (Station 168) 9th Air Force IX BC 98th BW 397th BG
Saltby (Station 538) 9th Air Force IX TCC 52nd TCW 314th TCG
Seething (Station 146) 8th Air Force 2nd BD 20th BW 448th BG
Sesley 2nd Tactical AF 84 Group 135 Wing
Shipdham (Station 115) 8th Air Force 2nd BD 14th BW 44th BG
Snetterton Heath (Station 138) 8th Air Force 3rd BD 45th BW 96th BG
Spanhoe (Station 493) 9th Air Force IX TCC 52nd TCW 315th TCG
Stansted Mountfitchet (Station 169) 9th Air Force IX BC 99th BW 344th BG
Staplehurst (Station 413) 9th Air Force XIX TAC 100th FG 363rd FG
Steeple Morden (Station 122) 8th Air Force VIII FC 65th FW 355th FG
Stoney Crass (Station 452) 9th Air Force IX TAC 70th FW 367th FG
Sudbury (Station 174) 8th Air Force 3rd BD 92nd BW 487th BG
Tangmere 2nd Tactical AF 83 Group - 126 Wing & 83 Group - 127 Wing
Tarrant Rushton Transport Com. 38 Group 298Squadron & 644 Squadron
Thorney Island 2nd Tactical AF 84 Group - 123 Wing & 84 Group - 136 Wing
Thorpe Abbotts (Station 139) 8th Air Force 3rd BD 13th BW 100th BG
Thruxton (Station 407) 9th Air Force IX TAC 71st FW 366th FG
Thurleigh (Station 111) 8th Air Force 1st BD 40th BW 306th BG
Tibenham (Station 124) 8th Air Force 2nd BD 2nd BW 445th BG
Upottery (Station 462) 9th Air Force IX TCC 50th TCW 439th TCG
Warmwell (Station 454) 9th Air Force IX TAC 70th FW 474th FG
Wattisham (Station 377) 8th Air Force VIII FC 65th FW 479th FG
Welford (Station 474) 9th Air Force IX TCC 53rd TCW 435th TCG
Wendling (Station 118) 8th Air Force 2nd BD 14th BW 392nd BG
West Hampnett 2nd Tactical AF 83 Group 129 Wing
West Malling 2nd Tactical AF 85 Group 148 Wing
Wethersfield (Station 170) 9th Air Force IX BC 97th BW 416th BG
Winkton (Station 414) 9th Air Force IX TAC 84th FW 404th FG
Woodchurch (Station 419) 9th Air Force XIX TAC 303rd FW 373rd FG
Wormingford (Station 159) 8th Air Force VIII FC 66th FG 55th FG
Zeals 2nd Tactical AF 85 Group 147 Wing