Home
FOLLOW US
ON SOCIAL MEDIA
Wall of Remembrance
Eyewitnesses
American Cemetery
Tours
Ceremonies
Pictures
Exercise Tiger
Allied Forces
German Forces
Documents
Books
Links
Copyright 2000 -
Laurent LEFEBVRE
D-Day Historian
716. Infanterie-Division - D Day - Order of battle
Erich Marcks
Wilhelm Richter
Alfred Grundschloss
LXXXIV. Armee-Korps: General der Artillerie Erich Marcks (Saint Lo)
716. Infanterie-Division: Generalleutnant Wilhelm Richter (Caen)
726. Grenadier-Regiment: Oberst Walter Korfes (Bayeux - Chateau de Sully)
I.: ?? (Bayeux - Maisons - Wn54)
1. Kompanie: ?? (Port en Bessin)
2. Kompanie: ?? (Sainte Honorine des Pertes)
3. Kompanie: Leutnant Edmund Bauch (Colleville sur Mer - Wn63)
4. Kompanie: ??
II.: Major Lehman (Sainte Croix sur Mer)
5. Kompanie: ?? (Colombiers sur Seulles)
6. Kompanie: Hauptmann Adolf Kukenhoner (Bazenville)
7. Kompanie: Hauptmann Helmut Holtapelsy (Banville)
8. Kompanie: ?? (Sainte Croix sur Mer)
III.: ?? (Grandcap - Chateau de Jucoville)
9. Kompanie: Hauptmann Alfred Grundschloss (Englesqueville)
10. Kompanie: ?? (Saint Laurent sur Mer - Wn67)
11. Kompanie: ?? (Vierville sur Mer)
12. Kompanie: ?? (Grandcamp)
IV.: 439. Ost-Bataillon (Ukr): Hauptmann Hans Beacker (Les Veys)
736. Grenadier-Regiment: Oberst Ludwig Krug (Colleville sur Orne - Wn17)
I.: ?? (Ouistreham - Wn14)
1. Kompanie: ?? (Franceville)
2. Kompanie: Hauptmann Leo Mabhoffer (Riva Bella - Stp02)
3. Kompanie: ?? (Franceville-Plage)
4. Kompanie: Hauptmann Wil Luke (Ouistreham - Val)
II.: Hauptmann Deptolla (Tailleville - Wn23)
5. Kompanie: Hauptmann Rudolf Gruter (Bernières sur Mer)
6. Kompanie: Hauptmann Grote (Courseulles sur Mer)
7. Kompanie: Hauptmann Gustav-Adolf Lutz (Graye sur Mer - La Riviere - Wn33)
8. Kompanie: Hauptman Johann Grzeski (Tailleville)
III.: Major Pipor (Cresserons)
9. Kompanie: Hauptmann Kurt Mickish (Langrune sur Mer)
10. Kompanie: Hauptmann Heinrich Kuhtz (Lion sur Mer)
11. Kompanie: Hauptmann Hans Gutsche (Cresserons)
12. Kompanie: ?? (Douvres la Delivrande)
IV.: 642. Ost-Bataillon (Rus): Hauptmann Heinz Plate (Amfreville)
1. Kompanie: ?? (Franceville-Plage)
2. Kompanie: ?? (Amfreville le Plein)
3. Kompanie: ?? (Hermanville sur Mer)
4. Kompanie: ?? (Bavent)
1716. Artillerie-Regiment: Oberstleutnant Helmut Knüppe (La Folie-Beuville)
I. Abteilung: ?? (Colomby sur Thaon)
1. Batterie: Leutnant Raimund Steiner (Merville - Wn01)
2. Batterie: ?? (Colleville-Montgomery - Wn16)
3. Batterie: Hauptmann Schimpf (Bréville)
4. Batterie: ?? (Ouistreham - Wn12)
II. Abteilung: ?? (Crépon)
5. Batterie: Oberleutnant Theimer (Wn35)
6. Batterie: ?? (La Mare Fontaine - Wn32)
7. Batterie: Hauptmann Wilhelm Franke (Bény sur Mer - 28a)
III. Abteilung: ?? (Maisy)
8. Batterie: ?? (Maisy - Wn84)
9. Batterie: ?? (Maisy - Stp83)
10. Batterie: Oberleutnant Rudolf Schaaf (Bayeux)
716. Panzerjäger-Abteilung: Oberleutnant Kurt Kaergel (Biéville)
1. Kompanie: ?? (Biéville)
2. Kompanie: ?? (Reviers)
3. Kompanie: ?? (Sallenelles)
716. Pioner-Bataillon: Major Kurt Salzenberg (Herouvillette)
1. Kompanie: ??
2. Kompanie: ??
3. Kompanie: ??
716. Füsilier-Bataillon: Major Johann Enss
716 Nachrichten-Abteilung: Major Werner Liedloff
441. Ost-Bataillon (Ukr.): ?? (Ver sur Mer)
1. Kompanie: ?? (Graye sur Mer)
2. Kompanie: ?? (Courseulles sur Mer)
3. Kompanie: ?? (Le Hable de Heurtot - Wn35b)
4. Kompanie: ?? (Ver sur Mer)
30. Schnelle-Brigade: Oberstleutnant Freiherr von Aufsess (Coutance)
989. Schwere-Artillerie-Abteilung: ?? (Reviers)
I. Abteilung: ?? (Basly)
II. Abteilung: ?? (Amblie)
III. Abteilung: ?? (Creully)