Home Contact us

OMAHA BEACH - Special Engineer Task Force

D-Day - Order of battle

Command Boat Victor:

Carl J. Isley

  S.E.T.F.: Colonel John T. O'Neil
  N.C.D.U.: Lt. Commander Joseph H. Gibbons
   
  Command Boat Group I:
    146th Eng. Cbt. Bn.: Lt. Colonel Carl J. Isley
    N.C.D.U..: Lieutenant (Jg) Heideman
  Boat Team 1: Dog Green (H+03)
    A Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant William J. Kelhali
    N.C.D.U. #11: Chief Freeman
  Boat Team 2: Dog Green (H+03)
    A Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 2nd Lieutenant William A. Anderson
    N.C.D.U. #24: Lieutenant (Jg) Culver
  Support Boat Team A: Dog Green (H+03)
    C Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 2nd Lieutenant Meier
    N.C.D.U. #133: Ensign Mitchell
  Boat Team 3: Dog White (H+03)
    A Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant John S. Schill
    N.C.D.U. #27: Lieutenant (Jg) Holtman
  Boat Team 4: Dog White (H+03)
    A Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 2nd Lieutenant Kenneth J. Shively
    N.C.D.U. #41: Lieutenant (Jg) Nichols
  Support Boat Team B: Dog White (H+03)
    C Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant Charles F. Rollins, Jr
    N.C.D.U. #130: Ensign A. B. Chaney
  Boat Team 5: Dog Red (H+03)
    B Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant Howard O. Caldwell
    N.C.D.U. #42: WO Thompson
  Boat Team 6: Dog Red (H+03)
    B Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 2nd Lieutenant Eskell F. Roberts
    N.C.D.U. #43: Lieutenant (Jg) William M. Jenkins
  Support Boat Team C: Dog Red (H+03)
    C Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant Donald P. Latendresse
    N.C.D.U. #??:
  Boat Team 7: Easy Green (H+03)
    B Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant Ben G. Bartholomew
    N.C.D.U. #140: WO J. G. Hill
  Boat Team 8: Easy Green (H+03)
    B Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 2nd Lieutenant Wesley R. Ross
    N.C.D.U. #137: Ensign H. P. Blean
  Support Boat Team D: Easy Green (H+03)
    B Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 2nd Lieutenant William Trescher
    N.C.D.U. #128: Ensign Herbert E. Duquette
     
  Command Boat Group II:
    299th Eng. Cbt. Bn.: Major Jewitt
    N.C.D.U..: Lieutenant (Jg) Cooper
  Boat Team 9: Easy Red (H+03)
    C Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant Raymond E. Lanterman
    N.C.D.U. #44: WO W. E. Raynor
  Boat Team 10: Easy Red (H+03)
    C Company, 146th Eng. Cbt. Bn.: 1st Lieutenant Joseph Gregory
    N.C.D.U. #45: Ensign Lawrence S. Karnowski
  Support Boat Team E: Easy Red (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #??:
  Boat Team 11: Easy Red (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #46: Ensign J. E. Bussell
  Boat Team 12: Easy Red (H+03)
    A Company, 299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #22: Lieutenant (Jg) Walter Cooper
  Support Boat Team F: Easy Red (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #131: Ensign S. F. Inmam
  Boat Team 13: Easy Red (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #23: Lieutenant (Jg) A. E. Vetter
  Boat Team 14: Easy Red (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.: 2nd LieutenantPhil Wood
    N.C.D.U. #141: Ensign G. L. Gouinlock
  Support Boat Team G: Easy Red (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #??:
  Boat Team 15: Fox Green (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #138: Ensign J. C. Allen
  Boat Team 16: Fox Green (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #142: Ensign H. G. Stocking
  Support Boat Team H: Fox Green (H+03)
    299th Eng. Cbt. Bn.:
    N.C.D.U. #129: Ensign W. C. Peterson