Home Contact us

PEGASUS BRIDGE (Benouville bridge) - 6th Airborne Division

D-Day - Order of battle

Commander: Major General Richard N. Gale Richard N. Gale John Howard James Wallwork Den Brotheridge Geoffrey Barkway
  6th Airlanding Brigade: Brigadier The Honourable Hugh Kindersley
    2nd Battalion The Oxfordshire & Buckinghamshire Light Inf.: Lt. Colonel Michael Roberts
      D Company: Major John Howard
       
Operation "Tonga" - "Coup de Main"
Glider #1 (Glider Chalk No. 91)
  Staff Sergeant James Wallwork: Glider Pilot Regiment (Pilot)
  Staff Sergeant John Ainsworth: Glider Pilot Regiment (Co-Pilot)
   
  Major John Howard: Headquarters, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Tappenden: Headquarters, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lieutenant Den Brotheridge: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Sergeant Ollis: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Bailey: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Caine: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Webb: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Minns: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Packwood: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Baalam: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Bates: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Bourlet: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Chamberlain: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Denis Edwards: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Gardner: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Gray: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Jackson: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private O'Donnell: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Wally Parr: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Tilbury: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Watson: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private White: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Windsor: No. 25 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Watson: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Ramsey: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Danson: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Wheeler: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Yates: 249th (Airborne) Field Company
   
Glider #2 (Glider Chalk No. 92)
  Staff Sergeant Oliver Boland: Glider Pilot Regiment (Pilot)
  Staff Sergeant Hobbs: Glider Pilot Regiment (Co-Pilot)
   
  Lieutenant David Wood: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Sergeant Leather: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Cowperthwaite: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Godbold: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Ilsley: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Drew: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Roberts: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Chatfield: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Cheesley: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Harry Clark: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Clarke: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Dancey: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Harman: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Leonard: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Lewis: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Malpas: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Musty: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Pepperall: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Radford: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Warmington: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Waters: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Weaver: No. 24 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Harris: Headquarters, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Captain Neilson: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Conley: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Haslett: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Lockhart: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Shorey: 249th (Airborne) Field Company
   
Glider #3 (Glider No. 93)
  Staff Sergeant Geoffrey S. Barkway: B Squadron, No. 1 Wing, Glider Pilot Regiment (Pilot)
  Staff Sergeant Peter Boyle: Glider Pilot Regiment (Co-Pilot)
   
  Lieutenant Richard Smith: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Sergeant Harrison: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Aris: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Stan Evans: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Corporal Higgs: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Cohen: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Greenhalgh: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Lance Corporal Madge: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Anton: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Basham: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Burns: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Crocker: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Golden: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Hook: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Keane: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Noble: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Slade: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Stewart: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Tibbs: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Turner: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Watts: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Private Wilson: No. 14 Platoon, D Company, 2nd Bn. Oxf. & Buck.
  Major Jacob Vaughan: Medical Officer
  Lance Corporal Albert Gregory: 195th Airlanding Field Ambulance (Medic)
  Lance Corporal Waring: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Clarke: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Fleming: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Green: 249th (Airborne) Field Company
  Sapper Preece: 249th (Airborne) Field Company